На днешната дата, преди 132 години официално се дава началото на българския театър, носещ името на родоначалника на съвременната театрална школа в България „Н. О. Масалитинов“. В трупата му се утвърждават актьори като Цветана Манева, Стефан Данаилов и др.
По този повод ръководството на Драматичен театър Пловдив прави жест към публиката си, като намалява цената на билета на 5 лева за представленията, които се играят на този ден - "Тишина, моля" и "Истанбулска история".
Театър ’’ Люксембург’’ /Международен театър „Люксембург”/ е първият професионален театър в България.
През 1880-1881 година една стара бейска къща в центъра на Пловдив /близо до площад „Джумаята”/ е превърната от новите и собственици французите Босси и Брюн в хотел, наречен „Люксенбург”- с ресторант и бирария, в терасовидния ѝ двор-градина в празнични дни свири военна музика, както в големите европейски градове.
За да конкурират други два хотела, Босси и Брюн построяват в втора специална сграда за театрални представления с достъп за всички местни и гостуващи трупи. Това е първият театрален салон в България; вземайки името на хотела, той е наречен Междуародний театър „Люксембург”.
Вътрешността му е кокетна - от типа на средновековните театри; раполага с 300 места, 17 ложи, разположено подковообразно на нивото на сцената /на външната стена на парапета пред всяка ложа са поставени мраморни бюстове на 17 класически писатели - Софокъл, Еврипид, Шекспир, Гьоте, Шилер, Корней, Расин и др., има широк вестибюл, коридор, гардероб за публиката, гардероб и пушалня за ложат, а освен сцената - и гримьорни за артистите. Откриването на театъра става на 24 март 1881 година от гръцка пътуваща трупа с Шилеровата пиеса „Луиза Милер”.
На 12.12.1881 г. окончателно е завършена специалната сграда за театрални представления в пловдивския хотел “Люксембург”.
Това е първата специално построена сграда в България за нуждите на гастролиращите в Пловдив чуждестранни тетрални трупи. Пловдивският бил със семпла фасада, без всякакава украса и с нищо не се е различавал от най-обикновена къща. Вътрешността му обаче, стилно изписана, е била кокетна и е представлявала сама по себе си тип на средновековен театър”.
Театърът имал 17 ложи с общо 64 места, елипсата на партера побирала 300 стола. По думите на проф. Д.Б.Митов - театрален учен и известен литературен критик:
“В България тетралният живот почна с блясък от провинцията. Пловдив създаде българския театър и с безгранично себеотрицание го прати в столицата”.
Имал е в предвид, че след гастрола си, пловдивските артисти създават в София на 22 юни 1888 г., столичен театър “Основа”.
През 1913 година след голям пожар в сградата, Междуародний театър „Люксембург” изгаря и затваря вратите си.
Използвана информация от Библиотеката
Снимки: Ретро Пловдив